No One Knows About Persian Cats [2009]


- Geçen gün okulda boş boş takılırken işçi filmleri kapsamında film gösterimi olduğunu öğrenip filmler hakkında küçük bir araştırma yaptıktan sonra gösterimi yapılacak 2 filmi izlemeye karar verdim. Bunlardan ilki İranlı yönetmen Bahman Ghobani'nin Kasi Az Gorbehaye İrani Khabar Nadareh (Kimse İran Kedilerinden Bahsetmiyor) isimli filmiydi. Filmde Tahran'da kaçak olarak bir müzik grubu kurmayan çalışan gençlerin serüveni anlatılıyor. İran'da müzik grubu kurmak sanıldığının aksine çok zor bir iş zira İslam'da müzik zevk uyandırdığı için günah olarak sayılıyor. Kadınlar bir müzik grubunda sadece back vocal yapabiliyorlar. Kadın sesi artık nasıl bir his uyandırıyorsa İran'daki İrşat Bakanlığı'nın kurallarına göre günah sayılıyor. Yine bu kurallara göre batılı enstrümanları kullanarak toplumsal değerleri sorgulayıcı müzik yapmak da yasak. Böyle bir durumda amaçları sadece müzik yapmak ve kendilerine bir grup kurmak isteyen 2 İranlı gencin, kendilerine grup arkadaşları aradıkları sırada yaşananlar anlatılıyor filmde. Bütün bu yasaklara rağmen gençler underground mekanlarda, ahırlarda, inşaat tepelerinde, çatı katlarında müziklerini zorda olsa icra etmeye çalışıyorlar.

- Filmde oynayan oyuncular Bahman Ghobadi'nin diğer filmlerinde olduğu gibi profosyonel oyuncular değiller. Hatta çoğu İran'da tek amaçları müzik yapmak olan gençler. Filmde kullanılan müzikleri de bu müzisyenler yapmış. O kadar güzel müzikler kullanılmış ki eve gidince ilk olarak yaptığım şey soundtrack albümünü indirip dinlemek oldu.

- Tabii filmi izlerken temel hak ve özgürlüklerin islami dikta tarafından nasıl yasaklandığını ve insanları zor duruma düşürdüklerini, tutkularının peşinden gidemediklerini ve sansürü en hat safhada görünce bunun ne kadar iğrenç bir şey olduğunu bir kez daha anladım. İnsanların yaptıkları şey sadece müzik olduğu halde bu şekilde baskılara uğraması insanın için acıtıyor. Sansürü bu şekilde çarpıcı bir şekilde izleyince ister istemez karşılaştırma yapıyorsunuz. Tabii ki bir İran değiliz ama bizim de ülke gündeminin şu sıralar sansür olması inanılmaz üzücü. Gençlerin konsere gitmelerini yasakladılar, içki içmeyi yasakladılar, internette saçma sapan bir sistem getirmeye çalışıyorlar ve bunların arkasındaki tek neden kendi işlerine gelmeyen şeyleri yasaklayarak kendi istediklerini insanlara zorla kabul ettirmek. Kişisel özgürlüklere el uzatmak.. Bunu hazmedemiyorum.. Şu yaşımda, bir genç olarak, üniversiteden mezun olur olmaz tek idealim çalışıp ülkeme faydalı biri olmak ya da iyi bir kariyer yapmak değil de bir an evvel doğup büyüdüğüm ülkemden kaçmak, başka bir ülkede yaşamaksa bunun en önemli sebebi şu anki yönetimdeki insanlar ve dayatmaya çalıştıkları zihniyettir.

- İranlı yönetmen bu filmi gizli olarak çektiği için ülkesine dönmesi mümkün değilmiş ve kendisine yaşamak için yeni bir bulması gerekliymiş. Ne kadar saçma değil mi? Ülkendeki gerçekleri anlatan bir film çekiyorsun ve bir daha oraya adımını bile atamıyorsun. Anlaşılması güç bir yer İran.

Take It Easy Hospital - "Me and You"


Take it Easy Hospital - "Human Jungle"

*Soundtrack albümü için postere tık.

No comments:

Post a Comment